Po ponad półrocznej przerwie (ostatnia aktualizacja dokonała się 27 listopada 2023 r.) 23 czerwca bieżącego roku opublikowano najnowszą aktualizację strony www.shroud.com. Tak długa przerwa wyniknęła niestety z tragicznych przyczyn. Mianowicie Barrie Schwortz, założyciel strony www.shroud.com i wieloletni jej redaktor naczelny (od czasu jej założenia w 1996 r.) zmarł 21 czerwca 2024 w wyniku choroby nowotworowej zdiagnozowanej kilka miesięcy wcześniej. Barrie Schwortz był jednym z fotografów amerykańskiego zespołu naukowego Shroud of Turin Research Project, który w 1978 r. nieprzerwanie przez pięć kolejnych dni i nocy przeprowadził najbardziej gruntowne jak do tej pory badania Całunu Turyńskiego. Stały się one podstawą naszej współczesnej wiedzy o tymże bezcennym zabytku. Przez resztę swojego życia Barrie Schwortz niestrudzenie starał się rozpowszechniać publicznie wiedzę o wynikach badań Całunu Turyńskiego i dokonaniach zespołu STURP, nie tylko poprzez założoną przez siebie stronę www.shroud.com (która stała się najbardziej autorytatywnym portalem i bazą publikacji na temat Całunu Turyńskiego na świecie), ale także poprzez liczne wywiady, prelekcje, udział w publikacjach dokumentalnych itp. Pochodząc z rodziny żydowskich emigrantów z Polski do USA (i zawsze podkreślając swoje żydowskie pochodzenie oraz wynikłe z tego specyficzne podejście do zagadnienia Całunu Turyńskiego), odwiedził on nasz kraj w 2013 r. Owocem tej wizyty była m.in. książka, wywiad rzeka z dziennikarzem Grzegorzem Górnym Oblicze Prawdy. Żyd, który zbadał Całun Turyński (wydana przez Rosikon Press w 2013 r.). Wedle powszechnej opinii ludzi którzy go znali, Barrie Schwortz był niezwykle życzliwym, ofiarnym, zawsze chętnym do pomocy i dzielenia się swoją wiedza człowiekiem. Jego wkład w badania i rozpowszechnianie wiedzy o Całunie Turyńskim był olbrzymi. Swoją działalnością zainspirował on wielu ludzi do zainteresowania się wiedzą o Całunie. Niewielu członków zespołu STURP pozostało już przy życiu. Stopniowo zamyka się pewna epoka.
Zgodnie z uzgodnionym od wielu lat planem, nowym naczelnym redaktorem został teraz Joseph G. Marino, wieloletni badacz Całunu Turyńskiego i autor licznych publikacji na ten temat. Jego pierwszym niewdzięcznym zadaniem było zamieszczenie informacji o śmierci Barriego Schwortza. W związku z ostatnimi wydarzeniami serwer przechodzi zmiany organizacyjne, których wprowadzenie zajmie zapewne nieco czasu. Niemniej jednak najnowsza aktualizacja przyniosła rutynowo szereg informacji o nowych publikacjach i wydarzeniach związanych z tematyką Całunu. Poniżej garść informacji o nowych artykułach.
Do ciekawszych propozycji możemy zaliczyć artykuł Giulio Fantiego, Analysis of ancient fabrics, example of the Holy Shroud in Turin, World Scientific News, 189 (2024) 236-257, gdzie streszcza wyniki badań Całunu przeprowadzonych przez jego zespół, szczególnie nowych technik datowania, a także nad hipotezą powstania wizerunku w wyniku wyładowania koronowego. Także artykuł Roberta A. Ruckera Criteria for Evaluating Image Formation Hypotheses for the Shroud of Turin, jak tytuł wskazuje, omawiający kryteria testowania teorii tłumaczących powstanie wizerunku na Całunie. Joe Marino kontynuuje pisanie licznych artykułów na temat Całunu, m.in. listę badaczy i ich pozycji w debacie o autentyczności Całunu. Podobnie różne opinie na temat pochodzenia wizerunku na Całunie omawiają Giovanni Fazio i Francesca Riotto w artykule About the Shroud Body Image, Open Journal of Social Sciences, 2024, 12, 25-31.
Opublikowano także akta z zorganizowanej przez Hiszpańskie Centrum Syndonologiczne konferencji na temat relacji pomiędzy Całunem Turyńskim a Sudarium z Oviedo, jaka odbyła się 4 listopada 2023 r. w Abarán, w Murcji w Hiszpanii. Akta te są na razie dostępne jedynie w języku hiszpańskim.